Smiltsērkšķis jeb zelta koks – apbrīnojamais koks sasniedz līdz pat četru metru garumu, tā zari ērkšķaini un lapas garenas. Bet smiltsērkšķu ogas ir krājums ar vitamīniem. Nav noslēpums, ka smiltsērkšķi ieņem lielu lomu veselības stiprināšanā. Smiltsērkšķu produkti ir pielietoti profilaksei, lai nesaslimt. Eļļa ir līdzekļu sastāvā pret elpceļu slimībām, bez tam ir vairākas smiltsērkšķu receptes, lai padarīt redzi labāku, vai arī padarīt grumbas mazāk saredzamas. Smiltsērkšķi un tā pielietošana ir ļoti zināmi kā ārstnieciskie līdzekļi.

Smiltsērkšķu ogas

Smiltsērkšķu ogas satur lielu devu C vitamīna, A vitamīna, B grupas vitamīnus, bez tam vēl folijskābi un tokoferolu, kas ir īpaši labvēlīgs gaidot bērninu. Turklāt smiltsērkšķi ietver sevī mikroelementus – silīciju, dzelzi, sēru, magniju un boru. Sagatavoti smiltsērkšķi ziemai sniedz iespēju saglabāt visu veselībai nozīmīgo komponentu sastāvu. Saldētas smiltsērkšķu ogas var glabāt ļoti ilgu laiku, nezaudējot ārstnieciskās īpašības. Sausos augļus var iegādāties aptiekās, bet tos var sakaltēt arī mājas apstākļos. Šie augi jāiegādājas ražas novākšanu sezonā un tad visu gadu var apgādāt sevi ar dabīgiem vitamīniem.

Smiltsērkšķu lietošana

Smiltsērkšķu ogas var izmantot dažādos veidos, tas nesamazinās to ietekmi uz cilvēka organismu. Svaigi spiesta smiltsērkšķu sula var tikt izmantota kā salātu un konditorejas izstrādājumu papildus sastāvdaļa. Kā vitamīnu pārpilno un imunitāti uzlabojošu ogu produktu, to vienkāršak ir kopā ar kartsajiem dzērieniem. Kā piemēram, ja klepus ilgi nepāriet, ir labi dzert tēju ar smiltsērkšķi, ingveru un medu. Smiltserkšķu ogas ir tie retie augi, kuri saldējot nezaudē visus vitamīnus. Tāpēc, smiltsērkšķu ogas ziemai ieliek saldēšanas kamerā un ogas būs nemainīgas, kā nesen salasītas. Taču kā jebkuram no ārstnieciskiem augiem arī smiltsērkšķiem ir ierobežojumi. Smiltsērkšķu ogas un citi produkti nav paredzēti cilvēkiem ar jebkuru gremošanas sistēmas slimību, ja ir aizkuģa dziedzera vai žultspūšļa iekaisums, hepatītu un akūtu aknu mazspēju, ja ir akmeņi nierēs, ka arī jāskatās vai nav alerģija pret karotīnu vai jebkuru citu sastāvdaļu.

Smiltsērkšķi Latvijā

Latvijā jau ir diezgan liels skaits dažādu smiltsērkšķu saimniecību, protams, ne mazāk ir arī to, kas ražo no tiem dažādus produktus. Mūsdienu tirgus ir pilns ar smiltsērkšķu eļļu izvēli un savādāku cenu diapazonu. Nav brīnums, ka rodas jautājums, kā gan atrast īsto. Protams, šeit nestrādā arguments – jo mazāk, jo labāk. Tika vajag padomāt, cik liels daudzums smiltsērkšķu ogu vajadzīgs tikai litra eļļas pagatavošanai – ap diviem simtiem kilogramu. Tas ir ļoti daudz. Veicot izvēli, lai atrast savu smiltsērkšķu produkcijas ražotāju, ieteicams to izpētīt un pārliecināties vai ir visas nepieciešamās atļaujas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *