Paši Himalaju kalni jau tiek dēvēti tieši par smiltsērkšķu rašanās vietu. Šī reģiona iemītnieki šos kokus dēvē tieši par “svētajiem augiem”. Ķīnā labums, ko sniedz smiltsērkšķu ogas, ir zināms jau 12 gs. un saskaņā ar mongoliešu leģendu, Čingishans un vēl tā armija pirms jebkuras uzvaras izmantoja tieši smiltsērkšķi. Smiltsērkšķu augļi un arī to neatkārtojamība ir zināma un mūsdienās. Spilgti oranžās ogās pētnieki ir atraduši apbrīnojamu Omega vielu esamību: Omega trīs, seši, deviņi un vēl retās Omega-7 taukskābes, pie tam tieši tās ir un būs pilnas ar minerālvielām un pat vitamīniem.

Tādēļ daudzās valstīs daudzus gadsimtus smiltsērkšķi tika lietoti, priekš tam, lai uzlabotu imūnsistēmu, pazeminātu holesterīnu, aizkavēt novecošanos un vēl dziedētu daudzas ādas slimības.

Smiltsērkšķu ogas un viņu botāniskās īpašības

Smiltsērkšķu ogas šeit tiek klasificētas kā vitamīnu saturošais produkts. Tās satur dažādus provitamīnus A( līdz pat 10,9 mg%) un arī vitamīnus (B1, B2, B3, B6, C, E, K utt.). Ogas satur arī 3-6% cukura (glikoze un fruktoze), organiskās skābes (līdz 2,5%) – ābolu skābi, vīnskābi utt., Dzeltenās krāsvielas kvercetīnu, miecvielas, taukaino eļļu, kuras ogu mīkstumā ir deviņi procenti, pie tam sēklās 12%.
Auga lapās un arī mizā bija atrasts 0,4% apmērā alkaloīds hipofēns, askorbīnskābe un pat līdz desmit atšķirīgiem tanīniem, taču auga mizā – līdz trīs procentiem dažāda sastāva taukainas eļļas.
Smiltsērkšķi spēj uzkrāt tauku eļļu, kas sastāv no triacilglicerīniem ar piesātinātām un nepiesātinātām taukskābēm, pie tam starp tām dominē mononepiesātinātās skābes; organiskās skābes, pektīns, flavonoīdi, nikotīnskābe kā arī folija skābe, makro un mikro elementi (Br, Fe, Zinc, Cu, Mn, K, Ca), cukuri, kā arī citi augu antibiotiku varianti.
Smiltsērkšķu eļļa no mīkstuma jau ir spilgti oranžīgā krāsā, no sēklām – dzeltens, pie tam to sastāvs mazliet ir atšķirīgs viens no otra. Ogu mīkstuma eļļa satur līdz pat 0,35% karotīna un karotinoīdus, tiamīnu, salīdzinoši lielu skaitu tokoferola – 0,165%, un vēl būtisku daudzuma vitamīna F, kas regulē ādas vielmaiņu.

Smiltsērkšķu ietekmēšana un arī pielietošana

Agrākos laikos zāļu darinātāji tieši smiltsērkšķu ogas izmantoja vairāku slimību ārstēšanai. kā piemēram, smiltsērkšķu sula tika izvēlēta zarnu traucējumu dziedniecībā vai arī, lai samazinātu kuņģa sekrēciju. Ogu novārījumu ieteica dzert cukura diabēta, reimatisma, vitamīnu trūkumu vai arī gremošanas trakta traucējumu situācijā. Arī šobrīd smiltsērkšķu sula tiek izmantota veselības stāvokļa uzlabošanai, turklāt tās cena nebūs tik ļoti augsta.
Smiltsērkšķu ogas ideāli ir piemērotas desertu gatavošanā kā arī priekš smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos. Daudzas receptes atrodamas web tīklā. Gadījumā ja vēlaties, varat pasūtīt gatavu produkciju, lielā piedāvājumā pieejama arī smiltsērkšķu tēja un smiltsērkšķu ievārījums, daudzas mērces un arī saldumi, vai smiltsērkšķu eļļa kapsulās..
Estētiskajā medicīnā smiltsērkšķu augi var būt daudz pielietoti pret grumbām, tumšiem lokiem ap acīm, un arī pret matu izkrišanu.
Acīmredzams, šīs dabas bagātības pielietošana ir un būs diezgan daudzpusīga, tajā pat brīdī pirms sākt aktīvu lietošanu, būtu ieteicams aprunāties ar ārstu, gadījumā ja esiet stāvoklī vai Jums ir jebkādas gremošanas problēmas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *